Kredyty gotówkowe to stosunkowo łatwo dostępne produkty bankowe, które cieszą się dużą popularnością. Klienci banków decydują się na wzięcie kredytu gotówkowego m.in. w sytuacji, gdy potrzebują pieniędzy szybko, a także, gdy nie chcą, by bank weryfikował, na jaki cel zostały przeznaczone. Co warto wiedzieć na temat tego typu kredytów, jakie są ich zalety, a jakie wady? Na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie w naszym artykule.
- Czym jest kredyt gotówkowy?
- Zalety kredytu gotówkowego
- Na ile lat można wziąć kredyt gotówkowy?
- Gdzie szukać kredytu gotówkowego na korzystnych warunkach?
Czym jest kredyt gotówkowy?
Najprostsza definicja kredytu gotówkowego mówi, że jest to kredyt w całości wypłacany w gotówce. O kredyt gotówkowy mogą starać się klienci indywidualni, a pieniądze w praktyce mogą zostać wypłacone w formie fizycznej lub przesłane na wskazany we wniosku rachunek bankowy. Kredyt gotówkowy to kredyt konsumencki, a więc nie może zostać przeznaczony na cele związane z działalnością gospodarczą lub zawodową.
Kredyt gotówkowy znacznie różni się od np. kredytu hipotecznego lub samochodowego. Różnice te dotyczą zarówno maksymalnej kwoty, jaką można otrzymać, jak i okresu kredytowania. Ponadto jest to najłatwiej dostępny produkt tego typu, gdyż praktycznie każdy może złożyć wniosek o kredyt gotówkowy online, wystarczy wejść na stronę banku. Oferty kredytowe są publikowane także w serwisach związanych tematycznie z finansami. Jeśli szukasz oferty, która jest aktualnie najkorzystniejsza, to kredyty gotówkowe z różnym okresem spłaty sprawdź na blogbank.pl.
Zalety kredytu gotówkowego
Kredyt gotówkowy jest produktem stworzonym z myślą o klientach, którzy potrzebują zarówno drobnego wsparcia, jak i większej kwoty. Najniższe udzielane kredyty gotówkowe wynoszą zwykle kilkaset złotych, natomiast górny limit tego typu zobowiązania to 255 550 zł, gdyż taką sumę dopuszcza ustawa o kredycie konsumenckim. Drugą sprawą jest cel, na który chcemy przeznaczyć pieniądze. Jak już wspomnieliśmy, nie jest on zupełnie dowolny, gdyż nie może mieć związku z działalnością gospodarczą ani zawodową, jednak banki z reguły nie weryfikują tego, jak spożytkowaliśmy pożyczone od nich pieniądze w postaci kredytu gotówkowego. Wiele osób przeznacza je więc na remont, zakup samochodu, wymianę sprzętów domowych lub mebli, a nawet na wakacyjny wyjazd, wesele, czy organizację innej imprezy.
Na ile lat można wziąć kredyt gotówkowy?
To, co jest istotne dla wielu kredytobiorców, to elastyczny okres spłaty. Okres kredytowania, a co za tym idzie, również wysokość raty, można dopasować do swoich możliwości finansowych. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że maksymalny okres kredytowania w przypadku kredytu gotówkowego wynosi 10 lat. Minimalny okres kredytowania to natomiast 3 miesiące, w praktyce jednak zazwyczaj wynosi on od 12 do 24 miesięcy.
Gdzie szukać kredytu gotówkowego na korzystnych warunkach?
Jeśli zależy nam na tym, żeby wziąć tani kredyt gotówkowy, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z rankingu kredytów gotówkowych. Jest to zestawienie aktualnych ofert wszystkich dostępnych w Polsce banków, w którym prezentowane są oferty od najlepszej do najgorszej, jednak bardzo często istnieje możliwość posortowania ich według własnych preferencji.
Nie tylko ranking kredytów gotówkowych może nam pomóc w znalezieniu oferty najlepiej odpowiadającej naszym potrzebom. Drugim narzędziem, z którego warto skorzystać, jest kalkulator kredytu gotówkowego. W praktyce bardzo często jest tak, że oba te narzędzia są dostępne na tych samych stronach, a korzystanie z nich jest niezwykle proste. Wynik, jaki otrzymamy, jest też wysoce prawdopodobny, gdyż przy udzielaniu kredytów gotówkowy banki nie analizują tak dokładnie zdolności kredytowej klientów, jak ma to miejsce w przypadku kredytów hipotecznych.
Zdarza się też, że banki oferują kredyty gotówkowe na bardzo atrakcyjnych warunkach w ramach różnego rodzaju promocji. W takim wypadku nie jest to stała oferta, a ograniczona czasowo i dostępna po spełnieniu określonych warunków. Tego typu promocje mogą dotyczyć także innych produktów bankowych, a wykorzystując je, można niejednokrotnie zarobić nawet kilkaset złotych.
głowa
Pamiętajcie jednak, że krótszy czas to wyższa rata, ale w sumie niższe koszty kredytu. Więc warto wybrać najkrótszy możliwy kredyt i nie rozkładać go na nie wiadomo ile lat.
Miki
Warto czasem posłuchać głowy…. 😉 Też jestem zdania, że im krótszy okres zobowiązania, tym lepiej dla nas.
Edi
Zgadzam się z tym, że im dłuższa spłata, tym większe koszty, ale w przypadku, gdy osoba dysponuje niewielkim budżetem miesięcznym, niska rata może być jedynym wyjściem.