Go2Kredyt

Kredyty: jak wybrać dobry kredyt

Mężczyzna za kierownicą

Kredyt samochodowy czy gotówkowy? Co się bardziej opłaca?

Zakup wymarzonego pojazdu często wiąże się ze sporymi kosztami. Oznacza to, że w wielu przypadkach niezbędne jest zaciągnięcie kredytu na pokrycie kosztów samochodu. Kupując pojazd na użytek własny mamy przeważnie 2 opcje: kredyt samochodowy lub kredyt gotówkowy. Który produkt finansowy jest bardziej opłacalny?

Kredyt samochodowy – co trzeba wiedzieć?

Kredyt samochodowy to rodzaj produktu finansowego, który jest celowy. Oznacza to, że pozyskane w ten sposób środki muszą zostać przeznaczone na zakup nowego lub używanego pojazdu. Słowo „pojazd” jest tu kluczowe. Chociaż produkt ten określa się mianem kredytu samochodowego, jego przeznaczenie jest bardziej pojemne. Pieniądze z takiego kredytu można bowiem przeznaczyć na zakup nie tylko auta, ale też motocykla, przyczepy, quada, kampera, traktora, łodzi motorowej czy maszyny budowlanej.

Jakie są rodzaje kredytów samochodowych?

Kredyt samochodowy dostępny jest w 3 rodzajach. Pierwszy z nich to kredyt standardowy, czyli taki, który polega na regularnej, comiesięcznej spłacie rat składających się z części kapitałowej i odsetkowej przez określony w umowie czas. Drugi to kredyt jednoratowy. Korzystają z niego osoby, które mają odłożoną konkretną sumę na zakup pojazdu, np. 50% i wiedzą, że po upływie określonego czasu będą mogli zwrócić II część kredytu w jednej racie. Trzeci rodzaj to kredyt balonowy. Polega on na spłacie niskich rat, które obejmują przykładowo 80% wartości pojazdu. Pozostała część musi zostać spłacona jednorazowo.

Gdzie szukać kredytu samochodowego?

Kredyty samochodowe oferowane przez banki mogą różnić się między sobą oprocentowaniem, prowizją itp. Warto więc porównywać oferty różnych instytucji finansowych. Pomocne są porównywarki kredytów samochodowych, dzięki którym można zapoznać się z ofertami banków i przeanalizować ich kluczowe parametry. Wystarczy jedynie wpisać, jaka kwota nas interesuje i jak długi ma być okres kredytowania, by po chwili zapoznać się z wynikami porównywarki.

Banknot 200 zł

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu

Chcąc kupić samochód, można wziąć też kredyt gotówkowy. Jest to produkt finansowy, który nie wymaga podawania celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze. Bank nie staje się współwłaścicielem auta, łatwiej też jest taki kredyt otrzymać. Wystarczający w wielu przypadkach jest dowód osobisty i zaświadczenie o zarobkach. Sam proces ubiegania, ale i przyznawania takiego kredytu jest szybki. Minimum formalności to dla wielu osób główny argument, żeby skorzystać z tej opcji, kiedy potrzebują kredytu na samochód.

Kredyt samochodowy czy gotówkowy?

Pod względem opłacalności lepszy jest kredyt samochodowy. Jest on zwyczajnie tańszy od kredytu gotówkowego, ponieważ banki stosują różnego rodzaju zabezpieczenia jak zastaw rejestrowy, przywłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy AC. Dzięki temu oprocentowanie takich produktów jest niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, które takich zabezpieczeń nie mają. Łatwiej i szybciej jest jednak otrzymać kredyt gotówkowy na zakup samochodu. Wiąże się z tym mniej formalności i nie trzeba podawać celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze.

Poprzednia strona

Jak obliczyć ratę kredytu?

Następna strona

Zła historia kredytowa – gdzie kredyt można dostać?

1 Comment

  1. Braian

    Chyba po coś zrobili ten kredyt samochodowy, jak na samochód to samochodowy, proste ;p

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

go2kredyt.pl Copyright © 2019 & >> Informacje o kredytach >> én