Go2Kredyt

Kredyty: jak wybrać dobry kredyt

słupek monet

Kredyt odnawialny czy limit w debecie – co wybrać?

Kredyt odnawialny, debet – co jest lepszym wyjściem, kiedy potrzebujemy gotówki? Jak się okazuje, zależy to od naszych oczekiwań i sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Czym jest kredyt odnawialny, a czym debet na koncie?

Kredyt odnawialny i debet na koncie to popularne produkty finansowe. Przez mniej zorientowanych w temacie produkty te bywają utożsamiane, ale tak naprawdę wiele je różni. Owszem, ich przeznaczenie jest takie samo – stanowią szybkie, doraźne pozyskanie gotówki dla klienta banku, a środki z nich uzyskane mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

Są jednak, jak zaznaczyliśmy, wyraźne różnice. Debet to produkt przeznaczony dla posiadacza rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego w banku i nie jest przy nim potrzebne podpisanie umowy kredytowej. Kredyt odnawialny natomiast wymaga podpisania umowy z bankiem (choć i tak jest tu mniej formalności niż przy kredycie gotówkowym czy hipotecznym). Za udzielenie kredytu odnawialnego trzeba zapłacić bankowi prowizję, podczas gdy debet przyznawany jest przeważnie bezpłatnie.

Debet daje możliwość pożyczenia jedynie niewielkiej kwoty – jaka konkretnie ona będzie, to już zależy od banku, z reguły jednak nie przekracza 1000 zł. Inaczej jest w przypadku kredytu odnawialnego, tutaj można pożyczyć nawet ponad 1000 zł. Inną ważną różnicą jest okres spłaty. W przypadku debetu jest on krótki, nie przekracza zwykle 30 dni. Za to kredyt odnawialny można spłacać nawet przez rok, a dodatkowo jest możliwość przedłużenia tego okresu.

Spłata obu tych zobowiązań przebiega w taki sposób, że bank w pierwszej kolejności pobiera z konta kwotę, która pokryje całość lub część zadłużenia. W przypadku debetu po spłacie limit automatycznie się odnawia, dzięki czemu klient banku zawsze ma dostęp do dodatkowej gotówki. Natomiast kredyt odnawialny jest zaciągany na określony czas, może jednak zostać odnowiony, jeśli klient regularnie rozlicza się z bankiem z wykorzystaniem co miesiąc limitu. Każda kwota, jaką co miesiąc bank pobierze z konta, automatycznie zmniejsza zadłużenie.

Kredyt odnawialny czy debet – co się bardziej opłaca?

To, który z tych finansowych produktów będzie bardziej opłacalny, zależy od sytuacji klienta, między innymi od sumy, jakiej on potrzebuje. Jeżeli zależy mu na dużym zastrzyku gotówki, debet w koncie nie załatwi sprawy. Kredyt odnawialny pozwala na pożyczenie większej sumy. Jest też produktem tańszym, jako że ma niższe oprocentowanie, a spłata może być rozłożona na dłuższy czas.

Kredyt odnawialny jednak trudniej uzyskać, będzie więc znajdować się poza zasięgiem osób o niskiej zdolności kredytowej. Wymagane jest tu też więcej formalności. Kredyt taki można spłacić szybciej niż w ciągu 12 miesięcy. Możemy w trakcie spłaty przeznaczać na nią większe środki i w ten sposób obniżyć wartość odsetek, które są naliczane tylko od pozostałej, wykorzystanej kwoty.

Debet może dawać większe poczucie bezpieczeństwa, ponieważ można go zachować na kryzysową sytuację – jeśli go mamy i z niego nie korzystamy, wówczas jest darmowy. Także odsetki nie będą wysokie, ponieważ kwota jest niska.

A zatem debet w koncie jest polecany osobom potrzebującym szybko niedużej gotówki i wiedzącym, że zdołają spłacić pożyczkę w ciągu 30 dni. Kredyt odnawialny natomiast to oferta da klientów potrzebujących większych pieniędzy i mogących sobie pozwolić na dłuższą spłatę.

Poprzednia strona

Kto może dostać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Następna strona

Czy otrzymam kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego? Co robić, gdy nie mam na wkład własny?

3 Comments

 1. Renia

  To serio jest jakaś różnica? A to jak zrobić, żeby mieć ten debet? Mam wrażenie, że nie da się mieć ujemnych środków. Jak się chce, to właśnie wtedy wnioskuje się o kredyt odnawialny…. No ale człowiek wszystkiego nie wie i się ciągle uczy. Mnie zabrakło wytłumaczenia, jakby miało to działać.

 2. Donald

  A to nie to samo? Tzn. kredyt odnawialny w sensie kosztów jest mniej opłacalny, ale mechanizm działania jest chyba taki sam…

  • owieczka

   Kredyt odnawialny może być na wyższą kwotę i wymaga posiadania zdolności kredytowej, w przypadku debetu kwoty są niskie, ale nie trzeba spełnić żadnych wymagań. Ot, takie różnice,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

go2kredyt.pl Copyright © 2019 & >> Informacje o kredytach >> én