Zdolność kredytowa i pozytywna historia w BIK nie gwarantują otrzymania kredytu hipotecznego. Decydując się na takie zobowiązanie, często zapominamy o wkładzie własnym, który odgrywa w tym procesie niezwykle ważną rolę. Co zrobić, aby nasze oszczędności wystarczyły na pokrycie wkładu własnego? Czy można wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu?

Kredyt hipoteczny – jaki wkład własny?

Aktualnie, banki wymagają 20% wartości nieruchomości w ramach wkładu własnego. Dostępne są również oferty z niskim wkładem, wynoszącym jedynie 10%. Jednak obowiązują one tylko wtedy, gdy skorzystamy z dodatkowego ubezpieczenia kredytu hipotecznego, co nie zawsze okazuje się korzystną opcją. Zaciągając takie zobowiązanie, warto również pamiętać, że wkład własny wpływa na naszą zdolność kredytową. Im więcej jesteśmy w stanie wyłożyć, tym bardziej możemy liczyć na korzystne warunki kredytu hipotecznego. Jednak co zrobić w przypadku, gdy nasze oszczędności nie wystarczają nawet na pokrycie 10% wartości nieruchomości? Gdzie wziąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego?

Jak kupić mieszkanie bez wkładu własnego?

Czasy, gdy banki udzielały swoim klientom kredytów hipotecznych bez wkładu własnego już dawno minęły. Dziś, aby dostać kredyt na mieszkanie, musimy dysponować kwotą wynoszącą co najmniej 10% wartości nieruchomości. Jednak wkładem własnym nie musi być gotówka. Jeśli posiadamy już inną nieruchomość, bank może uznać ją za nasz wkład własny. Co więcej, nieruchomość ta wcale nie musi do nas należeć. Jeśli nasi rodzice czy inna bliska osoba posiada mieszkanie, zawsze możemy poprosić ich o pomoc.

Innym sposobem na zakup mieszkania bez wkładu własnego jest zaciągnięcie dodatkowego kredytu lub pożyczki w sprawdzonej firmie pozabankowej. Ponadto, jeśli zastanawiamy się nad zakupem mieszkania z rynku pierwotnego, możemy skorzystać z pożyczek na wkład własny oferowanych przez deweloperów. To ostatnio bardzo popularne rozwiązanie.

jak-dostac-kredyt-hipoteczny-bez-wkladu-wlasnego

Z kolei osoby, które chcą zakupić nieruchomość z rynku wtórnego, mogą pomyśleć o zawyżeniu jej wartości. To czasochłonny, jednak skuteczny sposób na zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Na czym dokładnie polega? Jeżeli właściciel nieruchomości będzie chciał sprzedać mieszkanie, które chcemy kupić za cenę niższą, niż rynkowa wartość nieruchomości, to bank może przyjąć tę różnicę jako nasz wkład własny.

Inne sposoby jak ominąć wkład własny

Nasz wkład własny może również pochodzić ze środków, które odłożyliśmy w ramach IKE i IKZE. Co ważne, nie musimy ich wypłacać, żeby bank uznał je za zabezpieczenie kredytu. Innym sposobem na kredyt hipoteczny bez wkładu własnego jest skorzystanie z programów rządowych, takich jak popularne do niedawna Mieszkanie dla Młodych. W ramach tego programu, osoby, które spełniły wyznaczone kryteria, nie musiały martwić się o wkład własny.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jaki bank?

Jak widać, żaden bank nie zaoferuje nam kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Jednak istnieją sposoby, które pozwolą nam zdobyć pieniądze na te zabezpieczenie. Decydując się na kredyt hipoteczny przy niewielkich oszczędnościach, warto również sprawdzić, które banki oferują niski wkład własny, wynoszący 10%. Należą do nich: PKO BP, mBank, BOŚ Bank, Bank Pekao, Eurobank, Alior Bank oraz Millennium.