Zaledwie dwa lata po pandemii koronawirusa decyzja o kredycie może wydać się trudniejsza do podjęcia niż wcześniej. Pytanie o to, czy warto brać kredyt hipoteczny w 2022 roku, jest więc jak najbardziej adekwatne. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie listy rzeczy, o których warto pamiętać przed wybraniem kredytu hipotecznego w 2022 roku.

Jak wybrać kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Najważniejszym elementem podczas wyboru kredytu hipotecznego jest posiadanie dobrej świadomości własnej sytuacji finansowej. Istotna będzie tu nasza zdolność kredytowa. Kredyt hipoteczny przeważnie łączy się również z wyborem nieruchomości, która również zasługuje na osobne rozpatrzenie. Do tego wszystkiego należy dołożyć również oszacowanie swojej sytuacji za parę lat, z uwzględnieniem dynamicznych zmian na rynku.

Jeśli po dogłębnej analizie wiemy już, czy warto brać kredyt hipoteczny w 2022 roku, najlepiej rozważyć kilka propozycji i skupić się na ich najważniejszych szczegółach. Będą to przede wszystkim RRSO, wysokość prowizji, koszty usług dodatkowych czy koszt nadpłaty kredytu.

Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny w 2022 roku?

Możliwość tego, aby nadpłacić kredyt hipoteczny, może być warta rozważenia w poszczególnych przypadkach. Nadpłata kredytu to nic innego jak wcześniejsze oddanie części zadłużenia, przed wskazanym terminem. Istotne jest jednak, aby upewnić się, na jakich warunkach może ta nadpłata przebiegać w naszym banku. Przeważnie jednak jest to działanie, które może prowadzić do skrócenia okresu spłaty kredytu oraz zmniejszenia odsetek. Należy jednak pamiętać, że warunki nadpłaty kredytu hipotecznego w 2022 roku zależne będą od szczegółów każdej umowy.

Czy można dostać kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w 2022 roku?

Wkład własny przy kredycie hipotecznym to mówiąc najprościej, zabezpieczenie dla banku, którym ma wykazać się kredytobiorca. Środki zgromadzone na potrzeby wkładu własnego powinny stanowić odpowiedni ułamek pełnej wartości, na przykład interesującej nas nieruchomości. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego w 2022 roku jest jednak możliwy, w ramach jednego z programów rządowych.

Wymagana jest jednak dobra zdolność kredytowa, to kryterium jest szczególnie ważne, warto się nim zająć jeszcze zanim podejmie się decyzję o kredycie hipotecznym. Pozostałe kwestie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego będą się różniły w zależności od przypadku, ale poznanie własnej zdolności kredytowej jest kluczowe w każdym przypadku.

Pytanie o to, jak wybrać kredyt hipoteczny w 2022 roku nie jest więc łatwe. Najważniejszą rzeczą przed podjęciem decyzji jest oszacowanie swojej zdolności kredytowej. W dalszej kolejności można dopiero zacząć rozważać, czy lepszy będzie kredyt z lub bez wkładu własnego.