Podczas podejmowania decyzji o zaciągnięciu kredytu, zwłaszcza długoterminowego, najczęściej zastanawiamy się, ile wyniesie rata tego zobowiązania. Można to obliczyć, wiedząc oczywiście jakie będą wartości konkretnych parametrów. Pomocne w tym są również kalkulatory rat kredytów. Jak więc sprawdzić, jaka będzie rata zobowiązania?
Jak obliczyć ratę kredytu gotówkowego?
Istnieją specjalne wzory, za pomocą których można wyliczyć, ile wyniesie rata kredytu gotówkowego. Można tego dokonać mając już umowę i wiedząc jakie będą koszty całkowite kredytu, jaka jest kwota kredytu, jaka jest całkowita kwota do spłaty i ile jest przewidzianych rat. Najprostszy wzór na obliczenie raty kredytu gotówkowego wygląda tak:
całkowita kwota do spłaty (kwota kredytu + całkowite koszty kredytu) / ilość rat w harmonogramie = rata kredytu.
Warto jednak wiedzieć, że całkowitymi kosztami nie są opłaty, które regulujemy jednorazowo. Jeżeli natomiast chcemy obliczyć symulację rat kredytu gotówkowego, a jeszcze go nie zaciągnęliśmy i wahamy się, którą ofertę wybrać, wówczas najlepiej skorzystać z gotowych narzędzi dostępnych w Internecie. Mowa o kalkulatorach kredytowych, które dokonają obliczeń za nas. Wystarczy, że wpiszemy w określonych rubrykach kwotę kredytu, okres kredytowania, prowizję, oprocentowanie kredytu oraz rodzaj rat. Po chwili dowiemy się jak wygląda harmonogram spłat. Niektóre kalkulatory rat wskażą nawet ile wyniosą odsetki, a ile kapitał w danym miesiącu.
Jak obliczyć ratę kredytu hipotecznego?
Obliczanie wysokości raty kredytu hipotecznego wiąże się z podziałem ze względu na rodzaj rat. W przypadku wybranej raty malejącej, wzór wygląda następująco:
początkowa kwota kredytu / ilość rat = część kapitałowa
kwota kredytu pozostała do spłaty * oprocentowanie w skali roku / ilość rat w roku = część odsetkowa
część kapitałowa + część odsetkowa = rata.
Chcąc obliczyć wysokość raty stałej kredytu hipotecznego należy skorzystać z tego wzoru:
S * q^n * (q-1)/q^n-1) = rata kredytu,
gdzie S to kwota zobowiązania, n to ilość rat, r to oprocentowanie kredytu, q to współczynnik równy 1 (r/m), m to ilość rat w okresie, dla którego obowiązuje oprocentowanie.
W tym przypadku również dużo wygodniej jest skorzystać z kalkulatora kredytowego. Przede wszystkim nie będziemy musieli dokonywać tych żmudnych obliczeń, w których łatwo o błąd. W przypadku kredytu hipotecznego trzeba będzie wpisać kwotę kredytu, okres kredytowania i oprocentowanie. W niektórych tego typu narzędziach wybiera się rodzaj raty: malejące lub równe. Dzięki temu można porównać, jak będzie wyglądał harmonogram spłat kredytu hipotecznego przy ratach malejących i rosnących.
Niektóre kalkulatory po wpisaniu wymienionych danych podsuną nam oferty banków, które będą dostosowane do naszych potrzeb. Można je porównać, biorąc pod uwagę takie parametry jak oprocentowanie kredytu hipotecznego, RRSO, prowizja lub całkowita kwota do spłaty. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję o tym, w którym banku warto zaciągnąć takie zobowiązanie.
Dodaj komentarz