Podczas starań o przyznanie środków w ramach kredytu hipotecznego musimy uzbroić się w cierpliwość. Poszukiwanie najlepszej oferty, następnie proces oczekiwania na decyzję kredytową i wypłatę pieniędzy wymaga czasu i wytrwałości. Ile trwa załatwianie kredytu hipotecznego?
Jak kształtuje się procedura przyznawania kredytu hipotecznego?
Proces ubiegania się o kredyt hipoteczny w banku jest czynnością złożoną i można go podzielić na kilka etapów. W pierwszej kolejności instytucja finansowa poddaje sprawdzeniu złożony, wraz wymaganymi dokumentami, wniosek o kredyt na mieszkanie lub dom, co formalnie powinno zamknąć się w terminie do pięciu dni roboczych.
Następnym etapem jest okres oczekiwania na wydanie decyzji kredytowej, który może trwać nawet miesiąc. W przypadku decyzji pozytywnej musimy przeznaczyć czas na oczekiwanie do kolejnych pięciu dni roboczych celem sporządzenia przez bank umowy kredytowej. Uruchomienie kredytu trwa zazwyczaj od jednego do siedmiu dni roboczych.
Ile trwa załatwianie kredytu hipotecznego?
Według obowiązujących przepisów ustawy o kredycie hipotecznym bank powinien wydać końcową decyzję w terminie 21 dni od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem wymaganych załączników. W praktyce zapisy uregulowań prawnych pozostają często fikcyjne, ponieważ w przypadku braku jakiegokolwiek dokumentu bieg terminu rozpoczyna się od nowa.
I tak w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera nie wystarczy przedłożenie w banku umowy rezerwacyjnej. Dopiero późniejsza umowa deweloperska jest dla instytucji finansowej dopełnieniem wymogu złożenia kompletnej dokumentacji, co przekłada się na dłuższy czas załatwiania kredytu hipotecznego.
Okres oczekiwania na decyzję kredytową jest uzależniony od indywidualnej praktyki banków. Są takie, które potrafią sprostać ustawowym wymaganiom, w niektórych czas poświęcony na analizę wniosku sięga nawet dwóch miesięcy.
Co zrobić, aby przyspieszyć proces ubiegania się o kredyt hipoteczny?
Etap rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny jest uzależniony od tego, co ma zostać przedmiotem finansowania. Innej dokumentacji bank zażąda w przypadku zakupu mieszkania, innej kiedy zamierzamy zakupić działkę i rozpocząć budowę domu.
Najważniejsze, aby przed złożeniem wniosku skompletować niezbędne umowy, pisma, wydruki i zaświadczenia, należy dowiedzieć się jaka jest lista wymaganych przez bank dokumentów. Jeżeli podejrzewamy, że możemy mieć z tym problem warto rozważyć usługi eksperta finansowego. Fachowa pomoc specjalisty ułatwi dopełnienie wszystkich formalności, sprawnie przeprowadzi przez proces ubiegania się o kredyt na dom lub mieszkanie, do momentu wypłaty środków. Jeżeli zaistnieje taka konieczność ekspert podejmie z bankiem negocjacje co do warunków podpisywanej umowy.
Część specjalistów poleca złożenie wniosku o kredyt hipoteczny jednocześnie w kilku bankach o podobnych warunkach kredytowania i skorzystanie z oferty, w której decyzja zapadnia najszybciej. Warto też pamiętać, że chcąc zaoszczędzić czas oraz pieniądze lepiej samodzielnie zlecić operat szacunkowy niż korzystać w tym zakresie z pośrednictwa banku.
Dodaj komentarz