Go2Kredyt

Kredyty: jak wybrać dobry kredyt

Dodatkowe pieniądze

Ile można się spóźnić ze spłatą raty kredytu?

Niezależnie od tego, jakiego typu kredyt zaciągniesz, zobowiązujesz się do jego regularnego spłacania. A co w sytuacji, gdy spóźnisz się z opłaceniem raty? Wtedy nie unikniesz finansowych konsekwencji.

Opóźnienia w spłacie kredytu

Na początku trzeba zaznaczyć, że każdy bank indywidualnie określa procedurę w przypadku opóźnień w spłatach rat oraz ustala wysokość ewentualnych opłat. Jeśli więc znalazłeś się w takiej sytuacji, najprostszym rozwiązaniem będzie dokładne zapoznanie się z umową. A jakie kroki banki najczęściej podejmują wobec Ciebie?

Zwykle najpierw otrzymujesz pierwsze upomnienie, które jest bezpłatne. Wtedy warto jak najszybciej uregulować ratę, dzięki temu unikniesz dalszych nieprzyjemności.

Gdy to zlekceważysz, bank pobierze już opłatę za każde kolejne ponaglenie, przy czym może ono przybrać różną formę. Najtańsze jest przypomnienie sms-em. Może być darmowe lub kosztować Cię nie więcej niż kilka złotych. Od 10 zł do 15 zł pobierana jest opłata za telefon do kredytobiorcy w sprawie opóźnień.

Może zostać też wysłany do Ciebie listownie monit. Za jego sporządzenie zapłacisz od 15 zł do nawet 30 zł. Najwięcej kosztować będzie Cię wizyta interwencyjna pracownika banku, ponieważ ok. 100 zł.

Przy czym warto wiedzieć, że niektóre z tych opłat są sztucznie zawyżane. Dlaczego? Ponieważ powinny one wynikać z rzeczywistej kalkulacji wydatków, jakie bank ponosi w wyniku podjęcia takich działań. Jeśli masz wątpliwości co do tego, możesz sprawę zgłosić do UOKiK.

Jak uniknąć zaległości w spłacaniu rat?

Najlepiej byłoby jednak uniknąć takich sytuacji. A jak to zrobić? Jeśli należysz do osób zapominalskich, ustaw zlecenie przelewu stałego. Wtedy przelew będzie wysyłany automatycznie określonego przez Ciebie dnia. Dzięki temu zyskasz pewność, że rata zostanie uregulowana.

A co w sytuacji, gdy z różnych powodów finansowych nie stać Cię na jej opłacenie? Banki coraz częściej oferują wakacje kredytowe lub inne usługi umożliwiające zawieszenie spłaty rat na kilka miesięcy.

Gdy i to nie wchodzi w grę, po prostu… udaj się do siedziby banku i przedstaw swoją sytuację doradcy. Zwykle możliwe jest zmniejszenie wysokości raty poprzez wydłużenie okresu spłaty lub restrukturyzacja długu. Banki, o ile jest to możliwe, starają się „pójść na rękę” swoim klientom. Tylko ważne jest, żeby się do nich zgłosić jeszcze przed wysłaniem pierwszego monitu.

Kiedy trafisz do BIK?

Opłaty za przypomnienie o spłacie raty to nie jedyna konsekwencja opóźnień. Jeśli nie uregulujesz jej w ciągu 30 dni, to w bazie BIK (Biura Informacji Kredytowej), pojawi się stosowna informacja o tym. Z czym to się wiąże?

Podczas starania się o kolejne zobowiązanie, bank na pewno zweryfikuje Twoją historię w BIK. Jeśli znajdzie tam informacje o problemach ze spłatą zadłużeń, może odmówić Ci przyznania środków. Co wtedy robić? Najlepiej jest jak najszybciej uregulować zobowiązanie, a następnie wysłać pismo do centrali z banku z prośbą o wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych na zamkniętych liniach kredytowych. Przy czym bank może, choć nie musi, pozytywnie odnieść się do Twojej prośby.

Poprzednia strona

Kredyt hipoteczny czy wynajem – porównanie

Następna strona

Gdzie raty 0%? Na co uważać zaciągając kredyt w sklepie na zakup sprzętu?

1 Comment

  1. Tymek45

    Ja powiem z doświadczenia, że nie warto się spóźniać ze spłatą. Nawet jeśli nie przekroczymy tych 30 dni, to nie warto sobie psuć historii. Tak myślę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

go2kredyt.pl Copyright © 2019 & >> Informacje o kredytach >> én