Go2Kredyt

Kredyty: jak wybrać dobry kredyt

Liczenie na kalkulatorze

Kto wziął na mnie kredyt – jak sprawdzić?

Masz podejrzenie, że ktoś wziął na ciebie kredyt? Boisz się konsekwencji i tego, że będzie trzeba płacić za coś, czego się nie wzięło? Co można zrobić w takim przypadku? Jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na ciebie kredytu, czy innego zobowiązania finansowego?

Jak ktoś może wziąć na mnie kredyt?

Branie kredytów na cudze dane może wydawać się bardzo trudne, ale niestety rzeczywistość jest zupełnie inna i jak się okazuje, tego typu przypadki są dość powszechne. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach jest to spory problem, także z powodu znacznej informatyzacji i możliwości, jakie daje internet. Kradzieże danych są częstsze, niż nam się wydaje i mogą nastąpić na wiele różnych powodów.

Po pierwsze – gdy zgubimy dowód osobisty i zostanie on niewłaściwie wykorzystany. Po drugie, możemy nieświadomie udostępnić komuś nasz dowód, a jego dane zostaną skopiowane i wykorzystane. Po trzecie nasze dane mogą też wycieknąć w internecie – zostać ukradzione czy też sami je podamy w niewłaściwych do tego miejscach. Opcji jest sporo, dlatego tym bardziej trzeba uważać.

Kiedy pojawia się podejrzenie o wyłudzenie kredytu?

Skąd w ogóle może pojawić się przypuszczenie, że ktoś bez naszej wiedzy wziął kredyt czy inne zobowiązanie finansowe na nasze dane? Najbardziej oczywiste może być choćby powiadomienie listowne o ponagleniu do zapłaty. Wówczas włącza nam się czerwona lampka, bo przecież żadnych pieniędzy się nie pożyczało. Różne formy ponagleń i przypomnieć o zapłacie zadłużenia są dość jasnym sygnałem, że coś jest nie tak i być może nasze dane zostały wykorzystane.

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Najłatwiej i najszybciej będzie przede wszystkim zweryfikować bazy danych dłużników, jak choćby BIK, BIG, KRD, ERIF czy InfoMonitor. Możliwe jest wyciągnięcie z nich danych na nasz temat i tym, jaka jest nasza obecna sytuacja, czy mamy jakieś niespłacone zobowiązania i czy któreś z nich nie będzie podejrzane. Znajdą się tam dane zarówno już spłaconych zobowiązań, jak i takich, które wciąż są w toku lub nawet po terminie spłaty. Najlepiej w tym celu wejść bezpośrednio na stronę bazy, zarejestrować się i wysłać wniosek o pobranie informacji.

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?

W pierwszej kolejności należy złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na policję lub w prokuraturze. Jeżeli wcześniej zgubiło się już dowód osobisty, dobrze wziąć ze sobą dokument potwierdzający głoszenie, aby mieć dowód poparcia dla swoich słów. Po drugie trzeba będzie niestety skontaktować się z pożyczkodawcą, gdzie takie zobowiązanie zostało zaciągnięte. Trzeba będzie napisać odwołanie, wraz z dokładnym wyjaśnieniem sytuacji. W wielu bankach czy firmach pożyczkowych potrzeby jest przelew weryfikacyjny – dobrze wykazać, że go nie było. Po trzecie, jeżeli sprawa trafiła do komornika, to skontaktować się z nim i mu wyjaśnić.

Co zrobić, gdy ktoś wziął na mnie kredyt?

Niestety walka o swoje jest niezwykle trudna. Nawet jeżeli mamy oczywiste dowody na to, że to nie my wzięliśmy kredyt, wiele instytucji finansowych zbytnio się tym nie przejmuje. Ktoś te pieniądze wziął i jest im winny. W najgorszym przypadku trzeba będzie je spłacić, w najlepszym dojdzie do unieważnienia i anulowania umowy kredytowej. Walka w tym temacie bywa jednak ciężka, zwłaszcza gdy sprawa trafiła już do sądu.

Poprzednia strona

Kto może wziąć kredyt hipoteczny?

Następna strona

W którym banku najłatwiej o kredyt hipoteczny?

2 Comments

  1. Kasia

    Jest na to sposób – alerty BIK. Rocznie to mala kwota, a przynajmniej ma się pewność, że nikt nas nie okradnie. Zwłaszcza teraz, kiedy ciągle wyciekają jakieś dane. Trzeba dbać o własne bezpieczeństwo, a nie potem płakać nad rozlanym mlekiem.

  2. Melissa

    Przecież na dowodzie jest zdjęcie, jakim cudem ktoś może wziąć kredyt na nasz dowód…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

go2kredyt.pl Copyright © 2019 & >> Informacje o kredytach >> én