Chcesz kupić samochód, ale nie masz pieniędzy? Zastanawiasz się, jak je zdobyć? Wiesz, że nie ominie Cię wizyta w banku, ale chcesz się przygotować i sprawdzić, jaki kredyt na samochód można wziąć? Czy lepiej postawić jednak na leasing?
Kredyt samochodowy a leasing
Zanim omówimy kredyty samochodowe, zajmiemy się kwestią tego, czy lepszym rozwiązaniem nie jest przypadkiem leasing. Dawniej była to opcja kojarzona głównie z przedsiębiorcami, ale w związku z tym, że jest też leasing konsumencki, przyjrzymy się zagadnieniu z punktu widzenia przeciętnego Kowalskiego, który firmy nie ma.
Leasing prywatny umożliwia użytkowanie pojazdu przez określony czas w zamian za ustalone wynagrodzenie na rzecz leasingodawcy. Można więc powiedzieć, że biorąc samochód w leasing tak jakby się go wypożycza. Do końca umowy klient nie jest właścicielem pojazdu, a firma leasingowa. Ponadto, aby móc wziąć auto w leasing należy wnieść wkład własny. Po zakończeniu umowy klient może wykupić samochód po okazyjnej cenie. W przypadku leasingu konsumenckiego mogą pojawić się dodatkowe opłaty, które warto posprawdzać.
Kredyt samochodowy to bankowy kredyt celowy. Pozwala zakupić pojazd mechaniczny. Można zaryzykować stwierdzenie, że klient jest jego posiadaczem, jednak w tym wypadku jest tak, jak przy kredycie hipotecznym – do czasu spłaty kredytu nie jest się nim w pełni. W dowodzie rejestracyjnym jest wpisane zabezpieczenie na rzecz banku. Bardzo często konieczne jest wykupienie polisy AC i scedowanie jej na bank, który udzielił kredytu. Oczywiście, jak to przy takich zobowiązaniach bywa, do zapłaty jest prowizja, oprocentowanie.
A co jest lepsze? W obu przypadkach badana jest zdolność kredytowa. Jednak tylko w przypadku kredytu właścicielem pojazdu jest kredytobiorca. W przypadku kredytu samochodowego procedura może być bardziej skomplikowana. Bank może zażyczyć sobie przedstawienia dokumentacji, która pozwoli na weryfikację wartości pojazdu.
W przypadku leasingu konieczne jest wniesienie wkładu własnego. Zdarza się, że firmy leasingowe nakładają limity kilometrów po których naliczają dodatkowe opłaty za każdy kilometr. Samochód wzięty w leasing można serwisować tylko w autoryzowanych stacjach obsługi. Auto wzięte na kredyt – gdzie się chce. W przypadku samochodu od firmy leasingowej, gdy chce się go udostępnić osobie trzeciej, należy otrzymać odpłatne upoważnienie. Co wybrać? To już kwestia indywidualna. Należy jednak wiedzieć, że do dyspozycji jest kilka rodzajów kredytów samochodowych.
Rodzaje kredytów samochodowych
Jak już wspomniano – kredyt samochodowy nie jest udzielany tylko i wyłącznie na samochód, ale na każdy pojazd mechaniczny. Tak więc jak się chce nabyć motocykl, kampera, łódź motorową lub maszynę budowlaną, składa się ten sam wniosek. Podsumowując: kredyt samochodowy jest na pojazd, który posiada dowód rejestracyjny. Co więcej, może być nowy lub używany.
Wyróżnić można 3 rodzaje kredytów samochodowych. Pierwszy – standardowy został niejako omówiony w zestawieniu z leasingiem. Jest to kredyt, który polega na spłacaniu comiesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych.
Wybrać można również kredyt jednoratowy. Tutaj, jak w przypadku leasingu, jest wymagany wkład własny. Najczęściej wynoszący 50% wartości pojazdu. Resztę dopłaca bank. Co ważne, taki kredyt jest nieoprocentowany. Spłaca się go jedną ratą w terminie wskazanym umową. Taki kredyt mają w ofercie banki, które powiązane są z dystrybutorem.
Trzecim rodzajem kredytu jest kredyt balonowy. Polega on na tym, że wnosi się wkład własny wynoszący 20% wartości pojazdu. Następnie płaci się miesięcznie niską ratę. Na koniec do zapłaty jest duża rata – stąd nazwa kredytu. Taka rata balonowa może nawet wynieść 50% wartości pojazdu. Jednak co istotne, wcale nie trzeba jej wpłacać. Można sprzedać samochód dealerowi i wziąć inny w kredycie balonowym. Inną opcją jest spłacenie raty w całości lub rozłożonej na raty.
Jaki kredyt na samochód?
Jaki kredyt wybrać? To już zależy od możliwości i potrzeb. Jeśli chce się co 3-4 lata zmieniać pojazd, dobrze jest rozważyć kredyt z ratą balonową. Jeżeli ma się sporo gotówki na wkład własny – doskonałą opcją jest kredyt jednoratowy. W sytuacji, gdy nie ma się pieniędzy na wkład własny, wówczas lepiej postawić na kredyt standardowy.
Dodaj komentarz